Přihlásit se a přidat příspěvek
  • Byl jsem také podat svědectví. Mě říkali, že to je na popud DEL.

  • Radku Radku, než začnete psát ukvapené závěry (a dle mého soudu a soudu ESD i zcela špatné) bylo by vhodné se o problematice více informovat, protože dle nejnovějšího rozsudku na poli Soudního dvora EU prodejce zjevně přeprodejem takového software nic neporušuje: http://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2012-07/cp120094cs.pdf (nově soud aplikoval, že vyčerpání práva výrobce se vztahuje i na nehmotný software - to je zlom).

  • Zvláštní je jedno: Jsou stovky lidi, kteří mají přístup k oem stítkům a instalačním mediím OEM OS od Microsoftu a přesto je nenapadne tyto věci prodávat. Pan Končinský předběhl celý národ o několik délek podobně jako jistý Viktor Kožený v kupovnové privatizaci. Jsme přece v Čechách, kde je možné všechno. Mnoho lidí je ochotno nakupovat poloplesnivé rohlíky za 50 haléřů a podobně za rádoby výhodnou cenu software, který se tváří jako legální, ale legální není. :D)

  • Dostal jsem předvolání na policii,kdysi jsem koupil jen aktivační kód. Co vzít ssebou?

  • Miroslav Kopecký: Je závazné.

  • Včera jsem byl na úřadovně kriminální policie podat svědectví...Co jsem se dozvěděl je, že někdo (lze se jen dohadovat, byla li to česká pobočka Microsoftu, nechvalně známá BSA nebo jen konkurence se chtěla mstít) podal na firmu Zlegalizuj.cz trestní oznámení, kterým se policie z titulu své funkce musí zabývat. . Moje výpověď spočívala v editaci "předdefinovaného textu" ve smyslu že pana Končinského neznám (což je fakt :o) a že se jeho aktivitami necítím v žádném případě poškozen, že jsem provedl intstalaci a aktivaci OS a že tato byla zkonrolována aktivačním serverem Microsoftu a označena jako legální etc. etc... Předložil jsem fakturu, doklad o zaplacení a originální nosič, vše bylo ofoceno a jelikož jsem se připravil předem, přinesl jsem vytištěný článek z Lupy www.lupa.cz/clanky/software-z-druhe-ruky-muzete-legalne-koupit-nebo-prodat/ (zcela zásadní věta je: „Prvním prodejem nebo jiným prvním převodem vlastnického práva k originálu nebo k rozmnoženině díla v hmotné podobě, který byl uskutečněn autorem nebo s jeho souhlasem na území členského státu Evropských společenství nebo jiné smluvní strany Dohody o Evropském hospodářském prostoru, je ve vztahu k takovému originálu nebo rozmnoženině díla právo autora na rozšiřování pro území Evropských společenství a ostatních smluvních stran Dohody o Evropském hospodářském prostoru vyčerpáno" a http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=124564&doclang=CS&mode=req (doporučuji přečíst bod 77) Policista vše zaprotokoloval a vytištěné články přiložil ke spisu. Přestože policista byl orientovaný v problematice, tyto články neznal.

    Na této kauze je vidět, jak je to myšleno vážně se svobodným podnikáním v ČR a že Microsoft a další firmy s nemravnými zisky budou i v budoucnu dupat po krku jak drobným podnikatelům tak zejména nám uživatelům, kteří si v dobré víře za své poctivě vydělané peníze pořídí originální placku se "značkovým" operačním systémem. Jeden by z toho blil, vážení.

  • Vážení spokojení zákazníci,

    V prvé řadě jsme rádi, že se začíná problematika řešit i v České republice a to zejména pod naším jménem (i když zcela nestandardním způsobem, což nenecháme bez povšimnutí), neboť „problematice“ úzce rozumíme a podobným zastrašováním se nenecháme odradit. Naši hlavní činnosti je prodej druhotného software na velkých trzích již od roku 2008 a podobné skutkové případy byly opakovně rozhodnuty v zemích EU v neprospěch nositelů práv, přičemž nositel práv si je této skutečnosti nepochybně vědom.

    Rozsudek ESD (nejvyšší soudní instance) je rozhodnutí (upřesnění výkladu) o předběžné otázce předkládajícího a týká se výkladu čl. 4 odst. 2 a čl. 5 odst. 1 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/24/ES ze dne 23. dubna 2009 o právní ochraně počítačových programů (Úř. věst. L 111, s. 16).

    Nejedná se tedy o novou věc, ale pouze výklad, upřesnění do již zakotvených směrnic a zákonů.

    čl. 4 odst. 2:

    http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:111:0016:0022:CS:PDF

    Závaznost výkladu práva Evropské unie Soudním dvorem Evropské unie v řízení o předběžné otázce vyplývá z čl. 267 Smlouvy o fungování Evropské unie, která je pro Českou republiku závazná a jejíž aplikace se opírá o čl. 10a ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústavy České republiky, ve znění pozdějších předpisů.

    (Soudní dvůr nerozhoduje ve sporu před vnitrostátním soudem. Vnitrostátní soud musí věc rozhodnout v souladu s rozhodnutím Soudního dvora.)

    Osoby, organizace, firmy, které zakoupily rozmnoženiny počítačových programů, jsou oprávněny tento software užít (nainstalovat a provozovat), a to bez ohledu na to, že jim to nositelé autorských práv nepovolili, neboť jim to dovoluje přímo autorský zákon.

    Všem předem děkujeme, že jste s námi v boji proti Goliáši.

  • Zlegalizuj.cz: Dobrý den, ano v minulých dnech jsem se o tuto problematiku (z pochopitelných důvodů) zajímal a opravdu se zdá, že na základě rozhodnutí ESD (jako neprávník ovšem netuším, jak je pro české soudy rozhodnutí EDS závazné) a i podle názoru některých českých právníků je provozování takto pořízeného SW klegální.

  • Miroslav Kopecký: Vážený zákazníku, o praktikách ze strany výrobce víme a v současné době Vás můžeme pouze ubezpečit, že jde o legitimní prodej legálního software.

    Ohledně problematiky, která v České republice probíhá se dočtete zde: http://www.lupa.cz/clanky/software-z-druhe-ruky-muzete-legalne-koupit-nebo-prodat/

    Již máme ve věci rozsudek na poli Soudního dvora EU (ESD):

    http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=124564&doclang=CS&mode=req

    http://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2012-07/cp120094cs.pdf

  • V roce 2010 jsem k počítači, který jsem si stavěl, koupil Win XP Pro ze serveru zlegalizuj.cz. Všechno se zdálo v pořádku - zaplatil jsem dobírkou, dostal jsem origo zabalené instalační médium s nepoškozeným certifikátem pravosti, fakturu, prostě zdánlivě pohoda. Ale jen zdánlivě... Dneska jsem byl na hospodářské kriminálce, kam si mne pozvali jako svědka a zjistil jsem, že je vedené trestní řízení proti prodejci a provozovateli služby zlegalizuj.cz za prodej nelegálního SW. Jak jsem pochopil, tak ten pán někde získal OEM instalační média, určená pouze k prodeji s novým počítačem (podle toho, co zaznělo u výslechu jde o DELL), která prodává. Takže já jsem zaplatil za SW, o kterém jsem myslel, že je legální a přitom mám podle PČR na compu nelegální verzi OS, přestože mám veškeré doklady, SW mám registrovaný, mám nalepený certifikát pravosti...

  • Zakoupil jsem Windows 7 Home Profesional, který mi s nějakým tím spožděním přecijen došel. Po obdržení zásilky jsem by lehce sklamáný, protože se nejednalo o krabicovou verzi, kterou prodejce sliboval. POZOR jedná se o OEM DVD For Distribution Only With a New DELL PC!! Nicméně aktivace proběhla v pořádku.

    Bohužel se mi nedaří na této kopii nainstalovat ovladače ke grfické kartě a protože se jedná o OEM, tak nemám nárok na bezplatnou podporu od Microsoftu, prý mám kontaktovat "DELL".

    Vzhledem k tomu, že obchodník již druhým dnem nekomunikuje, tak mu výrobek zašlu zpět v ochranné 14denní lhůtě.

    Raději si nechám za o něco větší peníz nainstalovat v prodejně W7.Trošku si připadám jako lama, vzhledem k tomu, že jsem různé verze os instaloval snad stokrát, ale s tímto si nevím rady.
    Ještě posílám dotaz na AMD a pokud se mi nepodaří problém vyřešit, tak opravdu zde zakoupené W7 vrátím.

  • Myslím si, že to celé je pouze hezká pohádka. Pohádka pro ty, kteří pohádkám chtějí věřit, protože jim víra stačí k vytvoření iluze, že mají legální software :)

    U software se přece nejedná o fyzické dílo nýbrž o licenci a tam se to řídí § 48 odstavec 2 autorského zákona.

    "Nabyvatel může licenci postoupit pouze s písemným souhlasem autora; o postoupení licence a o osobě postupníka je povinen autora informovat bez zbytečného odkladu. "


  • Zlegalizuj.cz:
    Pokud je Váš právní výklad správný - a já to posoudit nemohu, pak se Vám omlouvám za své předchozí příspěvky. Sám bych byl patrně 100% přesvědčen až nezávislým právním rozborem, ale to je jen můj osobní problém.
    Přeji Vám mnoho úspěchů v pracovním i osobním životě.

  • Honza: Krásný večer pane Honzo, přečtěte si laskavě autorský zákon nebo si požádejte o právní analýzu.

    Ustanovení § 14 autorského zákona (č. 121/2000 Sb.) uvádí, že „prvním prodejem nebo jiným prvním převodem vlastnického práva k originálu nebo k rozmnoženině díla v hmotné podobě, který byl uskutečněn autorem nebo s jeho souhlasem na území členského státu Evropských společenství nebo jiné smluvní strany Dohody o Evropském hospodářském prostoru, je ve vztahu k takovému originálu nebo rozmnoženině díla právo autora na rozšiřování pro území Evropských společenství a ostatních smluvních stran Dohody o Evropském hospodářském prostoru vyčerpáno“.


    * V případě, že tedy dojde k převodu vlastnického práva k nosiči s rozmnoženinou počítačového programu další osobě, není tato osoba již ve smluvním vztahu s nositelem práv (softwarovou společností) a nedopadají tedy na ní ani podmínky licenční smlouvy (vztah mezi prvním nabyvatelem rozmnoženiny a nositelem práv). Tato osoba (druhý a další nabyvatel) je oprávněna počítačový program užít přímo na základě zákona, konkrétně na základě ustanovení § 66 odst. 1 autorského zákona.


    * Poměrně abstraktní záležitost lze přiblížit na konkrétním příkladu. Vydá-li nakladatelství se souhlasem autora knihu, mohou ji velkosklady a knihkupectví rozšiřovat bez dalších omezení, stejně tak ji mohou kupující dále prodat například v antikvariátu a ty ji mohou prodávat dalším zájemcům. To všechno se děje bez výslovného souhlasu autora nebo nakladatelství ke každému jednomu prodeji. Zvolí-li autor jako formu rozšiřování svého autorského díla prodej rozmnoženin, pak nemůže ovlivňovat další prodeje těchto rozmnoženin ani jim bránit.

  • To Jakub: Takže asi nevysvětlíte nic, že? Tím je to vše jasné!!!

  • To Jakub: A jak mi vysvětlíte, že OEM nelze prodávat bez HW a UPGRADY bez toho, aniž by kupující vlastnil podkladovou licenci nějaké předchozí verze OS od MIcrosoftu?

  • Dobrý den, prosím čtěte popis produktu – verze XP Professional je re-intalační DOEM verze (i s tímto médiem lze provést novou instalaci), ostatní verze jsou OEM nebo VUP.

  • Anonym: Mohu potvrdit. Rozesilaji pouze reinstalacni CD na pocitace DELL. Jsou to podvodnici.

  • Mne spíše zaráží, že Microsoft na muj dotaz odpověděl, že způsob prodeje licencí v tomto e-shopu není "košér", ale proti obchodu evidentně ani po několika měsících nezasáhl! Domnívám se tedy, že tu není vše 100%, ale prodejce pravděpodobně našel nějakou díru v licenčních podmínkách, se kterou si ani Microsoft neví rady.

    Ještě dodám, že nechci v žádném případě prodejce poškodit.

  • lebka75: !!!!!!!!!! NEDOPORUČUJI PLATIT PŘEDEM, BUDU RÁD, KDYŽ UVIDÍM TO CO JSEM SI OBJEDNAL, NEBO PENÍZE, TO ČEKÁNÍ UŽ MI LEZE KRKEM, HROZNÁ KOMUNIKACE !!!!!!!!!!!